Viss, kas jāzina par strijām un kā no tām atbrīvoties

Viss, kas jāzina par strijām un kā no tām atbrīvoties

Pirms pludmales sezonas mēs visi gribam izskatīties nevainojami, un tāpēc sākam novērtēt savu ķermeni no galvas līdz kājām. Bieži vien skatieni apstājas pie strijām, pēc kuru atklāšanas meitenes parasti steidzas meklēt veidus, kā no tām atbrīvoties. Sāksim ar to, ka strijas nekaitē organismam. Turklāt tie ir daudziem cilvēkiem abos dzimumos: tā ir vienkārša parādība, par kuru nav vērts kautrēties. Veikalu plauktos var pamanīt dažādus pretstriju līdzekļus, kas rada ap tiem negatīvu tēlu. Tomēr strijas nav kaut kas slikts vai neveselīgs. Noskaidrosim, kā parādās strijas un ko darīt, ja jūs sev tās atradāt.

Kas ir strijas?

Strijas ir lineāras rētas, kas rodas, ja āda ir pārāk izstiepta. Visbiežāk strijas parādās vēdera, gurnu, krūšu un gūžu zonā. Viss sākas ar to, ka dziļajos ādas slāņos tiek pārrautas šķiedras, kas sastāv no kolagēna un elastīna. Tad traumētie audi sāk dzīt, un rezultātā tiek veidots rētaudi. Principā strijas var nosaukt par rētām: šeit neaug mati un nav tauku un sviedru dziedzeru. Turklāt šīs rētas ir atrofiskas, tas ir, atrodas vienā līmenī ar ādu, bet audi zem tiem ir atrofēti. Sākumā strijas ir sarkanas vai zilas, bet ar laiku tās nobāl. Parasti strijas rodas hormonālā fona izmaiņu laikā – problēmas, saistītas ar hormoniem, grūtniecēm un pusaudžiem. Turklāt strijas ir bieži sastopamas cilvēkiem ar lieko svaru, īpaši tad, ja svars tika iegūts vai zaudēts pārāk ātri.

Kā novērst striju parādīšanos?

Pirmkārt, ir nepieciešams uzturēt ādas elastīgumu, veicot pastāvīgu mitrināšanu. Turklāt jūs varat izmantot jebkuru krēmu. Galvenais, lai sastāvā būtu labi mitrinātāji, piemēram, kā hialuronskābe. Joprojām nav vienota viedokļa, apstiprināta ar pētījumiem, par to, kāds līdzeklis palīdz vislabāk, un datu par dažādu sastāvdaļu efektivitāti cīņā ar strijām ir maz.

Lai atbrīvotos no strijām, līdzeklim jāstimulē kolagēna izstrāde, jāpastiprina asinsrite un jāpadara āda elastīgāka. Piemēram, daži dati apgalvo, ka efektu palīdzēs sasniegt Āzijas centīlija, mandeļu eļļa un hialuronskābe. Bet pagaidām nav apstiprinājuma tam, ka kakao eļļa un olīveļļa pozitīvi ietekmē strijas.

Kosmētikā striju profilaksei bieži izmanto arī tretinoīnu, A vitamīna formu. Tiek uzskatīts, ka tam ir liels potenciāls šajā jautājumā, bet tas ir kontrindicēts grūtniecēm.

Papildus rūpēm par sevi viens no acīmredzamākajiem padomiem ir kontrolēt savu svaru. Bet pusaudžiem nevajadzētu ievērot stingru diētu, lai saglabātu viņu ādas gludumu. Šajā vecumā viņiem ir nepieciešams pareizs uzturs, kas nodrošinās veselīgu augšanu. Starp citu, dažiem cilvēkiem ir ģenētiska nosliece uz strijām, un šādiem cilvēkiem praktiski nav iespējams izvairīties no to rašanās.

Kā atbrīvoties no esošajām strijām?

Sāksim ar to, ka no strijām var arī neatbrīvoties, jo tās nekādā veidā neietekmē veselību. Tas ir nepieciešams tikai tad, ja tās sagrauj jūsu pašpārliecību. Ja vēlaties rīkoties, tad, jo ātrāk sazināsieties ar ārstu-kosmetologu, jo efektīvāk būs procedūru rezultāti. Visvieglāk atbrīvoties no strijām ir gadījumā, ja tās ir sarkanas vai zilas. Turklāt, jo mazāks ir strijas izmērs, jo vieglāk ar to tikt galā. Neskatoties uz to, procedūras var radīt uzlabojumus jebkurā posmā, pat ja jums jau sen ir strijas.

Lai vienkārši nogludinātu reljefu, var ķerties pie palīglīdzekļiem, piemēram, skrubjiem un pilingiem. Ārsts-kosmetologs var piedāvāt jums dažādas procedūras. Piemēram, bieži izmanto mezoterapiju. Ar injekciju palīdzību tiek ieviesti kolagēna sintēzes stimulatori un vielas, kas mitrina ādu.

Bet visefektīvākās cīņā pret strijām šobrīd tiek uzskatītas lāzera procedūras. Agrāk bija populāra lāzerslīpēšana, bet tagad tā ir lāzera nanoperforācija. Metodikas būtība ir tāda: tiek uzsākta kolagēna sintēzes reakcija un jaunu audu augšana, kā arī tiek atjaunota asins plūsma. Tā rezultātā striju izmērs ievērojami samazinās.

Vai no tām ir jāatbrīvojas?

Nav obligāti. Piemēram, bodipozitīva piekritēji uzskata, ka mums ir jāiemīlas savās strijās, jo tās ir lielākajai daļai cilvēku (praktiski 90%). Arī daži interneta veikali vairs neretušē strijas modeļiem. Turklāt kosmētiskās procedūras ir diezgan dārgas. Parasti ir nepieciešami vairāki seansi.

Izrādās, ka strijas, visā visumā, nevar nosaukt par problēmu: tās ir tikai kosmētisks defekts, kas neietekmē jūsu veselību. Var mēģināt tos samazināt ar lāzera procedūrām, jo lielākā daļa kosmētikas līdzekļu šajā jautājumā ir praktiski bezspēcīgi. Daudz efektīvāka būs striju rašanās profilakse, kas ietver svara kontroli un pastāvīgu ādas mitrināšanu.