Uzmanību, derīguma termiņš ir beidzies! Kosmētika ar risku veselībai

Uzmanību, derīguma termiņš ir beidzies! Kosmētika ar risku veselībai

Iedomāsimies sieviešu kosmētikas somiņas aptuveno saturu. Parasti, standarts komplekts praktiski katrai sievietei ir lūpu krāsa, spīdums, tuša, ēnas, vairāki zīmuļi, tonālais krēms, pūderis. Tas viss ir pieejams vismaz vienā eksemplārā, bet visbiežāk kosmētikas uzklāšanas līdzekļu ir daudz vairāk. Krājumiem ir tendence uzkrāties: skaistas burciņu, tūbiņu un konteineru ar laiku kļūst arvien vairāk un daži no tiem gadiem ilgi glabājas kosmētikas somiņās. Diez vai katra sieviete rūpīgi seko savas dekoratīvās kosmētikas derīguma termiņam, bet velti!

Saskaņā ar nesen veiktu pētījumu, kas jau ir paspējusi radīt lielu troksni, kosmētikai, kurai beidzies derīguma termiņš, aktīvi attīstās baktērijas. Dažas no tām var būt nāvējošas. Tam ir grūti noticēt, bet veselības un ādas problēmas avots var atrasties jūsu iecienītākajā vaigu sārtuma iepakojumā.

BĪSTAMĀ LŪPU KRĀSA

Britu universitātes zinātnieki trīs nedēļu laikā bija veikuši stingrus laboratorijas testus ar pieciem meikapa līdzekļiem. Četriem paraugiem derīguma termiņi jau bija beigušies, bet piektajam bija mazs derīguma termiņš. Testu rezultāti ne tikai visus pārsteidza, bet arī lika uzmanīties.

Trijos līdzekļos (tonālais krēms, lūpu spīdums un lūpu krāsa) tika atklāta ļoti dzīvotspējīga Enterococcus faecalis baktērija, kas ir patogēna cilvēkam. Zināms, ka viņa var būt meningīta ierosinātājs un spēj pat izraisīt asins inficēšanu. Pēc statistikas no meningīta mirst vairāk bērnu vecumā līdz pieciem gadiem, nekā no jebkuras citas infekcijas slimības.

Zinātnieki komentē šo pētījumu rezultātus šādā veidā: „Daudzām sievietēm nav ne mazākās nojausmas, ka viņu kosmētika ir potenciāla nāvējošo baktēriju vairošanās vieta. Grūtniecēm un barojošām māmiņām jābūt īpaši uzmanīgām pēc tam, kad vairākos kosmētikas līdzekļu paraugos ar beigušos derīguma termiņu esam atklājuši nāvējošo meningīta vīrusu.”

Testu rezultāti parādīja, ka dekoratīvās kosmētikas līdzekļos, kuru derīguma termiņš ir beidzies tikai pirms dažiem mēnešiem, jau var dzīvot nāvējošās baktērijas. Kas ir savādi, lūpu spīdums, kas tika ņemts pētījumiem un kuram vēl nav beidzies derīguma termiņš, tomēr parādīja vīrusa meningīta esamību.

DERĪGUMA TERMIŅŠ – TAS IR NOPIETNI

Kopumā piecos paraugos tika atrastas sešas dažādas baktērijas, no kurām dažas (epidermas stafilokoks) ir nejutīgs pret ārstēšanu ar antibiotikām. Piemēram, atklātās propionskābes baktērijas (propionibacterium) var provocēt pinnes un ādas problēmas, savukārt nepiemērots sejas krēms visbiežāk tiek uzskatīts par šo ādas slimību avotu.

Tie cilvēki, kuri izmanto svaigu kosmētiku, par bīstamajām baktērijām var neuztraukties. To aizsargā konservanti, kas iznīcina baktērijas un pelējumu. Bet, tiklīdz derīguma termiņš beidzas, konservanti sāk darboties mazāk efektīvi. Pieņemsim, ka baktērija dzīvo uz ādas. Kosmētikā tā var iekļūt caur otiņām, sponžiem un skropstu tušas birstītēm. Tiklīdz baktērija nonāk labvēlīgā vidē, šajā gadījumā līdzekļu sastāvā, kam beidzies derīguma termiņš, tā var “nostiprināties” un atgriezties uz ādas. Tur viņa jau izraisa kairinājumu un pat infekciju, it īpaši tajās vietās, kur ir ādas bojājumi.

KOSMĒTIKA - TĀ IR KĀ PĀRTIKA ĀDAI

Nevienam nepatiks doma par to, ka, izmantojot dekoratīvo kosmētiku, var pakļaut savu veselību nopietniem riskiem. Bet, no otras puses, mēs neēdam ēdienus, kuriem ir beidzies derīguma termiņš. Bet kāpēc? To pašu iemeslu dēļ. Pat ja kosmētiku mēs izmantojam tikai ārēji, šādi testi darbojas uz tiem, kuri ir pieraduši nedomāt par savas kosmētikas derīguma termiņu.

Mammām jāpadomā par to, ka viņu pieaugošās meitas var izmantot mammas kosmētiskos līdzekļus. Mēs visi tā darījām, acīmredzot vai slepenībā no savām mammām. Mammas kosmētikas somiņa katrai meitenei ir kā dārgumu lāde. Neviena māte nevēlētos pakļaut savu meitu saslimšanas riskam ar meningītu.

Vispiemērotākais būtu nekavējoties veikt savu kosmētikas līdzekļu revīziju. Visu, kam ir beidzies derīguma termiņš, ir jāizmet.