Skaistumkopšanas instrukcija: ādas un matu kopšana pirtī un saunā

Skaistumkopšanas instrukcija: ādas un matu kopšana pirtī un saunā

Pat, ja jūs mīlat ziemu, aukstumā mēs bieži vēlamies sajust siltumu. Pirts un sauna šajā lietā ir mūsu tradicionālie palīgi. Tiek uzskatīts, ka krievu pirts un somu sauna atšķiras ar temperatūru un mitrumu. Sauna pieder pie sausajām pirtīm: tās temperatūra parasti ir aptuveni 100°C, bet mitrums – 10–20%. Krievu pirti ir ierasts klasificēt kā mitru, jo gaiss pirtī sajaucas ar tvaiku, bet temperatūrai jābūt līdz 60°C. Tomēr praksē šīs atšķirības ir neskaidras, jo bieži vien termometra bultiņa krievu pirtī paceļas virs 60°C, bet saunā var “padot” tvaiku. Neskatoties uz šīm atšķirībām, ādas un matu kopšana pirtī un saunā ir vienāda. Kā tādās karstajās temperatūrās saglabāt ādas un matu veselību?

Sagatavošana

Dodoties uz pirti vai saunu, nepieciešama neliela sagatavošanās. Pirms procedūras labāk atteikties no pilnvērtīgas pārtikas uzņemšanas un tikai nedaudz paēst, un vēl sagatavot vairāk parastā dzeramā ūdens. Augstās temperatūrās mūsu ķermenis tiek atūdeņots un ir nepieciešams dzert pirms, pēc un pirts apmeklējuma laikā.

Pirts ir arī baktēriju vairošanās vide. Visbiežāk tur var dabūt zoles kārpas un folikulītu. Izvairīties no tā ir pietiekami viegli, izmantojiet tīru dvieli (labāk atnest savu), kā arī nestaigājiet basām kājām: uzvelciet gumijas sandales vai baseina čības.

Kontrindikācijas

Atgādinām: ja jums ir paaugstināts asinsspiediens vai ir kādas problēmas ar sirds asinsvadu sistēmu, tad jums labāk izvairīties no saunām vai vismaz jākonsultējas ar ārstu. Alkohola lietošana saunas apmeklēšanas dienā arī var izraisīt pārmērīgu asinsspiediena paaugstināšanos. Tāpat nevajadzētu iet saunā, ja dienu pirms tam jūs apmeklējāt jautru ballīti.

Ādas kopšana

1. Pirms iešanas pirtī

Pirms iešanas pirtī ir jāiet dušā. Nomazgājiet visu ķermeni un pievērsiet uzmanību sejai: uz tā nedrīkst būt kosmētika. Pirms ejiet pirtī, rūpīgi noslaukiet seju un ķermeni, lai izvairītos no ādas sausuma.

2. Pirtī

Pirtī ir jāguļ, nav jāsēž vai jāstāv. Horizontālā stāvoklī karstums vienmērīgi ietekmē visu ķermeni. Ja esat iesācējs, tad labāk sākt ar apakšējo plauktu un ar laiku virzīties augstāk. Ieejot pirtī, atcerieties, ka jūsu poras atveras un ar sviedriem iznāk toksīni, bet tajā pašā laikā organisms atūdeņojas. Tāpēc nedrīkst atrasties pirtī vairāk kā 10 –15 minūtes vienā piegājienā, kā arī dzert lielu daudzumu ūdens.

Daži cilvēki domā, ka mitrais tvaiks dod ādai mitrumu. Patiesībā tvaiks palielina svīšanu. Tāpēc dzeriet vairāk šķidruma, lai atjaunotu zaudējumus. Tas labi ietekmēs arī jūsu ādu.

Citi kļūdaini uzskata, ka, izdaloties lielam daudzumam sviedru, pazudīs melnie punkti un pūtītes. Tā nav taisnība. Patiesībā cilvēkiem ar taukainu ādu un pūtītēm vajadzētu uzmanīties no saunas un pirts apmeklējuma: visticamāk, kā aizsargreakcija uz karstumu viņu āda sāks ražot vēl vairāk eļļas. Turklāt svīšana var tikai pasliktināt aknes stāvokli.

3. Pēc pirts

Ar sviedriem iznāk liels daudzums sāļu, kas jānoskalo uzreiz pēc svīšanas, jo sāļu, sebuma un baktēriju maisījums var izraisīt pūtītes. Pēc iziešanas no saunas dodieties dušā, bet nesteidzieties ieslēgt ūdeni. Vispirms jāņem skrubis un ar tā palīdzību jāmasē sejas un ķermeņa āda 20 –30 sekundes. Procesam jābūt akurātam un pietiekami ātram, jo jūsu poras jau ir atvērtas un āda šobrīd ir pietiekami jutīga. Noskalojiet skrubi ar siltu ūdeni un tad varat pāriet uz aukstu, lai aizvērtu poras un atsvaidzinātu. Pēc dušas noteikti izmantojiet mitrinošo krēmu gan sejai, gan ķermenim.

Matu kopšana

Atsevišķa uzmanība jāpievērš galvas un matu ādai. Saka, ka pirms došanās pirtī vajadzētu izskalot matus, lai noskalotu visus dienas netīrumus un laku. Bet ko darīt ar slapjiem matiem, ja pirtī matiem jābūt sausiem? Labāk nemitrināt matus, jo tas var novest pie siltuma dūriena. Lai tos aizsargātu, var aptīt galvu ar mitru dvieli. Vēl viens variants – uzklāt kondicionieri vai masku un uzvilkt dušas cepurīti. Jebkurā gadījumā pēc pirts vajag izmazgāt matus pat tad, ja jums nav līdzi šampūna.

Pirts un sauna ir paredzēti atpūtai un attīrīšanai. Lai šis process būtu patīkams un noderīgs, pārliecinieties, vai jums nav nekādu kontrindikāciju, un šajā dienā nelietojiet alkoholu. Atcerieties, ka ķermenis tiek atūdeņots, tāpēc dzeriet vairāk ūdeni. Rūpīgi nomazgājiet seju, ķermeni un matus gan pirms, gan pēc pirts, kā arī neaizmirstiet par mitrināšanu.