Kā pareizi mazgāt rokas?

Kā pareizi mazgāt rokas?

Roku mazgāšana šķiet pašsaprotama ikdienas sastāvdaļa, tomēr diemžēl daudzi par to ikdienā aizmirst, nedara regulāri, vai mazgā rokas neefektīvi. Ieteicams ievērot šos pavisam vienkāršos soļus, lai sevi pasargātu no vīrusinfekcijām un citām slimībām.

 

Kā rokas mazgāt pareizi:


- Pārliecinies, ka tev ir visi nepieciešamie piederumi roku mazgāšanai.


- Saslapini rokas un apakšdelmus zem tekoša ūdens.


- Saziepē rokas - ieteicams izmantot šķidrās ziepes no slēgta trauka, jo uz cieto ziepju virsmām var saglabāties mikroorganismi no iepriekšējiem lietotājiem.


- Vismaz 15 sekundes ieziepē visas plaukstas, jo katra mazgāšanas līdzekļa efektivitāte ir atkarīga no iedarbības laika. To veic kārtīgi no visām pusēm - noberz plaukstas, pirkstu starpas, pirkstu galus, abu plaukstu virspusi, abus īkšķus pretējās rokas delnās, neaizmirsti iztīrīt arī nagus.


- Vismaz 10 sekundes rokas skalo zem tekošas ūdens strūklas.


- Mazgājot rokas, ieteicams izvairīties no ūdens šļakstīšanās vai pieskaršanās izlietnei.


- Rokas nosusina ar tīru dvieli. Publiskās vietās ieteicams izmantot vienreizlietojamos papīra dvieļus, izvairoties no auduma dvieļiem. Ievērojot papildus piesardzību, ieteicams ar roku regulējamo krānu (maisītāju) aizgriezt ar papīra dvieli.


- Papīra dvieli iemet atkritumu tvertnē, nepieskaroties papīrgrozam.


- Ja nav pieejams aprīkojums roku mazgāšanai, izmanto antibakteriālās želejas.

 

Atceries:


- Šķidrās ziepes ir labākas par gabalziepēm, jo uz ziepju gabala, mazgājot rokas, nokļūst mikroorganismi. Mitrā un siltā vidē tie saglabājas ilgi, jo ziepes ir mitras.


- Centies izmantot pēc iespējas dabiskākas ziepes, jo visu laiku intensīvi izmantojot antibakteriālās ziepes tiek nogalināti gan sliktie, gan arī labie mikroorganismi. Tas imunitātei nenāk par labu.


- Dezinficējošās želejas roku tīrīšanai ir paredzētas ārkārtas situācijā, kad nav iespējams nomazgāt rokas, piemēram, esot ārpus mājas, ceļojumus u.c. gadījumos.


- Jāatceras, ka pēc paviršas mazgāšanas uz rokām paliek vietas, kur var saglabāties infekcijas slimību izraisītāji, tāpēc tās jāmazgā ļoti rūpīgi.


Vislabāk rokas slaucīt vienreizlietojamās papīra salvetēs. Roku žāvētāji sabiedriskajās tualetēs nav tas labākais variants, jo tajos atrodas daudz bīstamo mikroorganismu un ja ventilators spēcīgi pūš uz vēl mitrajām rokām, reizē ar stipro gaisa plūsmu uz tām nosēžas liela daļa mikrobu.