Psoriāze - vai tikai ādas slimība?

Psoriāze - vai tikai ādas slimība?

Psoriāze ir sarežģīta imunoloģiski modulēta, hroniska recidivējoša, vispārēja, iekaisīga slimība, kas skar ne vien ādu, bet arī nagus, locītavas un citas orgānu sistēmas.

FAKTI:

• Eiropā psoriāze skar ap 8% iedzīvotāju.

• 25–30% gadījumos slimībai ir smaga norises gaita, un visbiežāk tā ir 20–30 un 50–60 gadu vecuma grupā.

DAUDZI IZRAISĪTĀJFAKTORI

Diemžēl nav tā, ka psoriāzei ir kāds viens viegli nosakāms izraisītājs; šai slimībai ir daudzi ierosinošie faktori, kas dzīves laikā nosaka slimības attīstību, tās gaitu un arī smaguma pakāpi. Tie var būt gan ģenētiski (galvenais mehānisms psoriāzes attīstībā ir imūnsistēmas traucējumi, īpaši šūnu līmenī), gan dažādi citi faktori – traumas, infekcijas, medikamenti, vielmaiņas faktori, stress, alkohols, smēķēšana, hormonālās izmaiņas, piemēram, grūtniecības laikā, kā arī saules starojums un daudzi citi faktori. Iespēju saslimt ar psoriāzi var pārmantot, taču tas nenozīmē, ka, ja psoriāze ir vecākiem, tā vienmēr būs arī bērniem. Šī slimība var pēkšņi izpausties ikvienam jebkurā mūža posmā arī tad, ja rados nevienam nav bijusi.

Psoriāzi var iedalīt divos tipos:

• I tips – visbiežāk parādās agrīnā vecumā, jau bērnībā vai līdz 40 gadu vecumam, parasti kādam ģimenē jau ir psoriāze, slimībai ir smaga gaita, un ar šī tipa psoriāzi kopumā slimo ap 60 – 70% visu psoriāzes pacientu.

• II tips – slimībai ir vieglāka norises gaita, parasti tā nav pārmantota.

DAŽĀDĀS IZPAUSMES UN ĀRSTĒŠANA

Latvijas apstākļos visbiežāk šī slimība skar galvas mataino daļu, muguras krustu apvidu, elkoņus, ceļgalus, plaukstas, pēdas, kā arī nagus. Vīriešiem nereti skar arī ģenitālijas; tādos gadījumos bieži vien ceļš līdz precīzai diagnozei ved cauri izmeklējumiem uz seksuāli transmisīvajām slimībām.

Psoriāze bieži iet roku rokā ar vairākām blakusslimībām, piemēram, cukura diabētu, aptaukošanos, vielmaiņas traucējumiem, kardiovaskulārajām slimībām, autoimūnām, kuņģa-zarnu trakta slimībām, depresiju un citām slimībām. Psoriātiskais artrīts pacientiem ar vidēji smagu un smagu psoriāzi novērojams biežāk nekā vieglas norises gadījumā.

Psoriāzi atkarībā no slimības smaguma pakāpei ārstē lokāli un sistēmiski, kā arī izmanto bioloģiskos medikamentus. Cilvēkiem, kuriem ir psoriāze, jāseko līdzi vispārējam veselības stāvoklim, lai laikus diagnosticētu un ārstētu gan pamatslimību un tās izpausmes formas, gan iespējamās blakusslimības.

Konsultē dermatologs Raimonds Karls, Derma Clinic Riga vadītājs