Vitamīni imunitātes stiprināšanai

Vitamīni imunitātes stiprināšanai

Imunitāte saaukstēšanās un gripas sezonā ir mūsu galvenais aizsargs pret saaukstēšanos un vīrusu apdraudējumiem. Tās stiprināšanai pieejami visdažādākie līdzekļi, bet jāņem vērā fakts, ka imūnsistēma jāstiprina visa gada garumā. Tomēr imunitāti iespējams stimulēt uzņemot dažādus vitamīnus koncentrētā daudzumā.

 

Kas grauj mūsu imunitāti?

Imunitāti ietekmē vairāki faktori, kā, piemēram, neizgulēšanās, nepilnvērtīgs uzturs, pastāvīgs stress, uzturēšanās tikai telpās un nepietiekams fizisko aktivitāšu daudzums. Arī pārlieku liela fiziskā slodze sagraus organisma aizsargspējas.

 

D vitamīns

Pietiekams D vitamīna daudzums organismā nodrošina adekvātu imūnsistēmas šūnu atbildes reakciju pret vīrusiem, fizikālajiem kairinātājiem un baktērijām.

Latvijas platuma grādos lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir novērojams D vitamīna deficīts. Tāpēc ziemas mēnešos ieteicams ikvienam pārliecināties par D vitamīna līmeni asinīs. Ja tas ir nepietiekamā daudzumā, D vitamīnu jāuzņem ar uztura bagātinātājiem, lai tiktu nodrošināta pilnvērtīga imūnsistēmas darbība.

 

C vitamīns

C vitamīns ir jāuzņem katru dienu, jo tas pats organismā neveidojas. Dienā ieteicams uzņemt 1000-2000 miligramus C vitamīna. nevajag baidīties no pārlieku lielas C vitamīna uzņemšanas, jo šis vitamīns ir ūdeni šķīstošais un tiek ātri izvadīts no organisma. Šis vitamīns labvēlīgi ietekmē vielmaiņā notiekošos procesus, stiprina imunitāti, bet arī veicina kolagēna sintēzi, kas ir svarīgs process locītavām, cīpslām un ādai. Vēl C vitamīns aizsargā šūnas no brīvajiem radikāļiem, veicina brūču sadzīšanu un stipeina asinsvadu sieniņas. Tas piedalās arī dažādu minerālvielu, piemēram, dzelzs uzsūkšanā.

 

B6 vitamīns

Līdzīgi kā C vitamīns, arī šis ir ūdenī šķīstošais vitamīns, kas jāuzņem katru dienu. Šis vitamīns veicina efektīvu imūnsistēmas darbību, jo iesaistās organisma bioķīmiskajās reakcijās.

 

E vitamīns

Ļoti spēcīgs antioksidants, kas pasargā organisma šūnas (arī imūnās) tāpēc šis vitamīns ir būtisks, stiprinot imunitāti.

 

Probiotiķi un prebiotiķi

Probiotiķi ir organisma mikrofloras sitēma un ir tiešā veidā saistīti ar organismā notiekošajiem procesiem, jo imunitāte sākas zarnu traktā. Šīs ir baktērijas, kas ražo aktīvas vielas, lai imunitāte būtu spēcīga un neļautu vairoties patogēnajiem mikroorganismiem, kas izraisa saslimšanas. Vēl probiotiķi nodrošina veselīgu zarnu gļotādu, lai caur to varētu uzsūkties aktīvās vielas un vitamīni, kas nepieciešami organismam. Probiotiķus ieteicams lietot profilaktiskos nolūkos imunitātes stiprināšanai kursa veidā - 2-3 nedēļu garumā. Tos ieteicams uzņemt arī pēc antibiotiku lietošanas, jo antibiotikas iznīcina gan sliktās, gan labās baktērijas.

Prebiotiķi ir šķiedrvielas, kas nodrošina mikrofloras atjaunošanos un barošanos. Tos ieteicams uzņemt katru dienu, lai tiktu nodrošināta probiotiķu aktīva darbība.

 

Homeopātiskie līdzekļi

Imunitāti var stiprināt ar dažādiem homeopātiskiem līdzekļiem un fitoterapiju (dažādi tēju kompleksi). Tos var lietot profilaktiskos nolūkos, gan arī saslimšanu sākumā, lai atvieglotu un saīsinātu slimošanu.