Kā uzlabot atmiņu?

Kā uzlabot atmiņu?

Mūsu smadzenēm ir jāapstrādā ļoti daudz informācijas, jāprot koncentrēties, jāspēj daudz atcerēties. Trenē savu atmiņu un saudzē to. Jo ātrāk sāksi to darīt, jo labāks būs rezultāts.

Izvērtē savu dzīvesstilu!

Atmiņas traucējumus var veicināt zems asinsspiediens, nervozitāte, pārmērīgi daudz vai ilgstoši lietoti nomierinošie medikamenti, slikta vielmaiņa, kas traucē nervu šūnu funkcijas, vairogdziedzera slimības, nelīdzsvarots hormonu līmenis, haotisks dzīvesveids – negulētas naktis, arī ilgstoša sēdēšana pie datora.

Izgulies!

Miegā organisms atpūšas un atjauno spēkus, bet smadzenes turpina apstrādāt un sakārtot iepriekš apgūto un piedzīvoto, lai to izmantotu nākotnē. Pieaugušajiem vajadzīgas 7 – 8 h miega diennaktī. Lai izgulētos, vismaz divas stundas pirms došanās pie miera nelieto datoru, televizoru, mobilo tālruni.

Kusties!

Regulāras fiziskas aktivitātes uzlabo asinsriti visā ķermenī, arī smadzenēs, uzlabojot to funkcijas. Tās ietekmē organismā veidojas neirotropīns – viela, kas nepieciešama smadzeņu darbībai. Piecas reizes nedēļā vismaz 30 minūtes raiti soļo, lēni skrien, brauc ar velosipēdu, divas reizes nedēļā papildus veic spēka treniņus. Ja lielākoties sēdi pie datora, ik pa laikam izkusties, lai atbrīvotu galvu no sasprindzinājuma.

Ēd veselīgāk!

Parūpējies par savu ķermeni, jo tā ir vienīgā vieta, kur tev dzīvot. Uzturā noteikti lieto svaigus dārzeņus, zaļumus un augļus, lai uzturētu asinsvadu veselību. Dod priekšroku pilngraudu produktiem, zivīm un putnu gaļai, lai uzņemtu smadzeņu darbībai nepieciešamos vitamīnus u.c. vielas. Trekni, sāļi un saldi produkti, arī alkohola pārmērības pasliktina atmiņu.

Izvairies no dūmiem!

Nesmēķē un neuzturies vietās, kur smēķē. Cigarešu dūmi rada izmaiņas asinsvados, samazina skābekļa piegādi smadzenēm, kas sekmē smadzeņu atrofiju, strukturālas un bioķīmiskas izmaiņas.

Koncentrējies uz galveno!

Koncentrējies uz informāciju, ko vajag iegaumēt, tad vēlāk būs vieglāk to atcerēties. Novērs ārējos kairinātājus, kas novērš uzmanību, piemēram, ja centies apgūt valodu vai lasi svarīgu tekstu, izslēdz fona trokšņus – mūzikas atskaņotāju, radio, televizoru.

Vingrini prāta muskuļus!

Neļauj smadzenēm stāvēt dīkā. Prāta vingrinājumi, tāpat kā fiziskie vingrinājumi, palīdz uzturēt un saglabāt sevi formā. Vingrinot prātu, smadzeņu nervu šūnas nezaudē aktivitāti un ātri spēj iesaistīties savstarpējā komunikācijā. Risini krustvārdu mīklas, iegaumē telefona numurus, dzejoļus un gudru cilvēku izteikumus, rēķini galvā, apgūsti valodas u.c. Tas pozitīvi ietekmē atmiņas iespējas un rezerves.

Dzīvo priecīgāk!

Būtiskas ir pozitīvas emocijas. Iespēju robežās centies mazināt stresu. Ievēro veselīgu dienas režīmu, pietiekami atpūties, ievēro pareizu diētu, pirms vasaras pārbaudi veselību, lai vari justies pārliecinoši. Ja šķiet, ka atmiņa bremzē, dodies vizītē pie laba neirologa. Kompetents speciālists jau sarunā secinās, vai nepieciešami izmeklējumi, vai arī vienkārši jādodas atvaļinājumā vai jāmaina dzīvesveids.