Sievietes un miegs

Sievietes un miegs

Kopumā uzskata, ka sievietes ir emocionālākas un viņām biežāk var rasties ar stresu saistīti miega traucējumi. Īpaši menopauzes laikā sievietes var saskarties ar grūtībām aizmigt un nogulēt nakti bez pamošanās. Pamošanās naktī var būt saistīta ar karstuma viļņiem un svīšanu, turklāt hormonālās izmaiņas pašas par sevi var izmainīt miega raksturu, padarot to mazāk dziļu.

Ja miega traucējumi ir smagi, ilgstoši un neārstēti, tie palielina risku iedzīvoties gan depresijā, gan vairākās slimībās – cukura diabētā, sirds asinsvadu slimībās, kā arī tas veicina aptaukošanos. Turklāt miega traucējumu dēļ palielinās risks iekļūt satiksmes un arī sadzīves negadījumos, samazinās darba un koncentrēšanās spējas, pasliktinās vispārējā pašsajūta.

LAI UZLABOTU MIEGU, VIENMĒR IETEICAMS:

• Fiziskās aktivitātes un sports palīdz atbrīvoties no stresa hormoniem, taču nevajadzētu sportot tieši pirms gulētiešanas. Turklāt jāņem vērā, ka tikai regulāras fiziskās aktivitātes sniegs pozitīvu rezultātu.

• Apgūsti kādu no relaksēšanās tehnikām, kas pirms gulētiešanas palīdzēs gan mazināt muskuļu saspringumu, gan atbrīvot domas.

• Liela nozīme ir ikdienas ritmam un režīmam, tādēļ ieteicams iet gulēt un arī celties vienā un tajā pašā laikā, arī brīvdienās.

• Dienas laikā ieplānojiet atpūtas pārtraukumus, taču no pusdienas snaudas labāk atturēties, lai vakarā aizmigt nebūtu vēl grūtāk.

• Centies baudīt tikai vieglas vakariņas, vēlams, ne vēlāk kā divas stundas pirms gulētiešanas, citādi organisms būs nopūlējies ar uztura pārstrādāšanu un nevarēs doties pie miera.

• Kofeīns un alkohols – miega ienaidnieki. Alkohols gan padara miegainu, bet traucē miega kvalitātei – tas kļūst seklāks, nesniedz pilnvērtīgu atpūtu, neļauj nogulēt nakti bez pamošanās. Arī kofeīnu saturošie dzērieni (kafija, melnā un zaļā tēja, kakao un koka kola) traucē miegam. Īpaši tiem, kuri izjūt šo dzērienu ietekmi, jau pusdienlaikā vajadzētu no tiem atturēties.

• Izmanto dabas līdzekļus miega atbalstam – te var noderēt melise, baldriāns, apiņi, lavanda vai arī piens ar medu pēc vecmāmiņas receptes. Svarīgs ir jau pats rituāls – tēja vai piena dzēriens pirms miega.

• Ja, gulēt ejot, ir aukstas kājas, ieteicams vilkt siltas zeķes vai izmantot siltu termoforu. Ir zināms, ka aukstas kājas traucē aizmigt, īpaši sievietēm.

• Centieties nomierināt prātu pirms gulētiešanas un nolikt malā domas par darbu, risināmām problēmām, labāk pievērsieties vai nu meditācijai, vai kādām patīkamām domām, piemēram, par relaksējošu pastaigu gar jūru.

• Izslēdziet gaismu. Gaisma vienmēr signalizē, ka jābūt aktīvam. Ja jums ir miega traucējumi, guļamistabā gaismu neslēdziet, vai arī raugieties, lai tā ir mierīgos, siltos toņos.

• Ja ir miega traucējumi, guļamistabā noteikti nevajadzētu atrasties elektroniskajām ierīcēm – televizoram, datoram, planšetei, viedtālrunim. Turklāt guļamistaba jāparedz tikai gulēšanai.

• Ej gulēt tikai tad, kad patiešām nāk miegs, citādi tas var pārvērsties par ilgu grozīšanos gultā. Ja tā ir noticis, tad labāk celties augšā un pēc stundas doties gulēt vēlreiz.

VIEDOKLIS: «Miega slimību centrs» bezmiega speciāliste, psihiatre Natālija Bērziņa– Novikova uzsver, ka specifisks miega traucējums sievietēm ir saistīts ar grūtniecību. Tās laikā miega kvalitāte var pasliktināties un var turpināties vēl kādu laiku pēc dzemdībām. Bezmiegs, tāpat kā nemierīgo kāju sindroms, biežāk sastopams sievietēm, un tas palielinās līdz ar vecumu. Toties miega apnojas sindroms vīriešiem sastopams divreiz biežāk.